ПрАТ "Універмаг "Луцьк"

Код за ЄДРПОУ: 01557325
Телефон: (0332) 78-55-57
e-mail: p.danilets@grad-invest.com
Юридична адреса: 43025, Волинська область, м. Луцьк, проспект Волі, 1
 

Річний звіт за 2012 рік

Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності

Основнi вiдомостi про ПАТ «Унiвермаг «Луцьк».
Товаристо засноване в 1964 роцi, а з 1990 року Товариство стає акцiонерним товариством закритого типу «Унiвермаг «Луцьк». Вiдповiдно до рiшення Позачергових загальних зборiв акцiонерiв ЗАТ «Унiвермаг «Луцьк» вiд 20.12.2012 року Товариство перейменоване у Публiчне акцiонерне товариство «Унiвермаг «Луцьк» (надалi ПАТ «Унiвермаг «Луцьк».
ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» (код ЄДРПОУ 01557325), знаходиться за адресою: 43025, Волинська область, м. Луцьк, проспект Волi, 1, дата державної реєстрацiї 15.11.1990 р., про що видано Свiдоцтво про державну реєстрацiю Виконавчим комiтетом Луцької мiської ради Волинської областi серiя А00 за № 391499, номер запису про включення до ЄДР 1 198 120 0000 001424.
Акцiонерне товариство закритого типу «Унiвермаг «Луцьк»» заснованого членами органiзацiї орендарiв Луцького центрального унiвермагу на базi викупленого орендованого державного майна унiвермагу шляхом перетворення орендного пiдприємства згiдно з установчим договором членiв органiзацiї орендарiв вiд 11 березня 1994 року (договiр купiвлi-продажу орендованого майна укладено з регiональним вiддiленням Фонду державного майна України по Волинськiй областi 22 грудня 1993 р. № 32).
Статутний фонд було зформовано вiдповiдно до акту оцiнки вартостi цiлiсно-майнового комплексу вiд 30.11.1993 р., затвердженого головою Фонду державного майна України. Вартiсть майна, що пiдлягає приватизацiї та входить до складу статутного фонду складає 19 252 450 тис. крб. Статутний фонд був подiлений на 55 007 простих iменних акцiй номiнальною вартiстю 350 тис.крб.
Згiдно з Протоколом № 20/12/2012 вiд 20.12.2012 р. Позачергових загальних зборiв акцiонерiв була затверджена Нова редакцiя Статуту у зв’язку з перейменуванням ЗАТ «Унiвермаг «Луцьк» у Публiчне акцiонерне товариство «Унiвермаг «Луцьк».
Станом на 31.12.2012 р. Статутний капiтал ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» складає 1 625 400,00 грн. та подiлений 232 200 штук простих iменних акцiй номiнальною вартiстю 7,00 грн. Статутний капiтал станом на 31.12.2012 р. складає 1 625 400,00 грн. Та зформований повнiстю.
Державна частка в статутному капiталi ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» вiдсутня.
Основними видами дiяльностi ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» надання в оренду й експлуатацiю власного чи орендованого майна (68.20), купiвля та продаж власного нерухомого майна.
ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» реалiзує свої послуги на територiї м. Луцька.
Доходи вiд передачi в оренду власних примiщень складають близько 100% всiх доходiв пiдприємства.
Перше застосування Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi (надалi МСФЗ)
Перший повний комплект фiнансової звiтностi ПАТ «Унiвермаг «Луцьк», що складена вiдповiдно до МСФЗ (перший повний комплект фiнансової звiтностi, щодо пiдготовки якої робиться чiтка заява про її складання у вiдповiдностi з вимогами МСФЗ), буде складатись за 2012 рiк та буде мiстити iнформацiю в балансi станом на 01.01.2012, 31.12.2012, та звiти про фiнансовi результати, звiти про рух грошових коштiв, звiти про змiни у власному капiталi за 2012 роки, вiдповiднi примiтки, в тому числi порiвняльну iнформацiю.
ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» обрало датою переходу на МСФЗ 01.01.2012 року, вiдповiдно, у фiнансовiй звiтностi за звiтнi перiоди 2012 року не наводиться порiвняльна iнформацiя за 2011 рiк (крiм балансу).
Концептуальною основою комплекту фiнансової звiтностi за рiк, що закiнчився 31.12.2012 р., є МСФЗ, з урахуванням обмежень, що накладаються МСФЗ 1 «Перше застосування МСФЗ», включаючи розкриття впливу переходу з П(С)БО на МСФЗ, допущення, прийнятi керiвництвом щодо стандартiв та iнтерпретацiй, якi, як очiкується, наберуть чинностi, i полiтик, якi, як очiкується, будуть прийнятi на дату пiдготовки керiвництвом першого повного пакету фiнансової звiтностi за МСФЗ станом на 31.12.2013 р.
Подання та розкриття iнформацiї вiдповiдає вимогам МСБО 1 «Подання фiнансової звiтностi». Iнформацiя представлена вiдносно одного звiтного перiоду – 2012 року. В примiтках розкривається iнформацiя про характер основних коригувань статей та їх оцiнок, якi необхiдно було здiйснити для приведення їх у вiдповiднiсть до МСФЗ.
Оцiнки вiдносно вхiдних залишкiв балансу станом на 01.01.2012 р., а також сум, що стосуються iнших перiодiв, представленi у фiнансовiй звiтностi згiдно з МСФЗ, здiйснюються у вiдповiдностi з мiжнародними стандартами:
- Визнанню пiдлягають всi активи та зобов’язання, що вiдповiдають критерiям визнання вiдповiдно до МСФЗ.
- Всi визнанi активи та зобов’язання оцiнюються у вiдповiдностi з МСФЗ по собiвартостi, справедливiй або дисконтованiй вартостi.
ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» використовує вимоги МСБО 1 «Подання фiнансової звiтностi» про ретроспективне застосування всiх стандартiв, що дiють на дату пiдготовки фiнансової звiтностi згiдно МСФЗ вперше за один звiтний перiод – 2012 рiк, так як не представляється можливим перерахунок бiльш ранньої iнформацiї.
Для розумiння всiх суттєвих коригувань Балансу (Звiту про фiнансовий стан) та Звiту про фiнансовi результати (Звiту про сукупний дохiд), ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» представило узгодження статей власного капiталу вiдповiдно до МСФЗ та вимогами П(С)БО, що ранiше застосовувались, на дату переходу 01 сiчня 2012 року.
В узгодженнi розмежовуються змiни у зв’язку з переходом на нову облiкову полiтику та виправлення помилок.
Для складання фiнансової звiтностi у вiдповiдностi до МСФЗ, керiвництво ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» здiйснювало оцiнку активiв, зобов’язань, доходiв i витрат на пiдставi принципу обачностi.
Основнi змiни у порiвняннi з фiнансовою звiтнiстю ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» у вiдповiдностi з Положеннями (стандартами) бухгалтерського облiку полягають у списаннi активiв, що не вiдповiдають критерiям визнання у вiдповiдностi з МСФЗ; перекласифiкацiї статей активiв та зобов’язань; визнання витрат у вiдповiдностi з принципом нарахування та нової облiкової полiтики.
Змiни, що пов’язанi з переходом на МСФЗ, вiдображенi шляхом коригування вiдповiдних статей балансу у кореспонденцiї з нерозподiленим прибутком на початок 2012 року.

ОБЛIКОВА ПОЛIТИКА
2.1. Основи представлення фiнансової звiтностi
Основа пiдготовки фiнансової звiтностi
Фiнансова звiтнiсть за 2012 рiк ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» (надалi - Пiдприємство) була пiдготовлена згiдно з МСФЗ, з урахуванням обмежень, що накладаються МСФЗ 1 «Перше застосування МСФЗ», включаючи розкриття впливу переходу з П(С)БО на МСФЗ, допущення, прийнятi керiвництвом щодо стандартiв та iнтерпретацiй, якi, як очiкується, наберуть чинностi, i полiтик, якi, як очiкується, будуть прийнятi на дату пiдготовки керiвництвом першого повного пакету фiнансової звiтностi за МСФЗ за станом на 31.12.2013 р.
Фiнансова звiтнiсть згiдно з вимогами МСФЗ складається на пiдставi iнформацiї про активи, зобов’язання, капiтал, господарських операцiях та результатах дiяльностi ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» за даними бухгалтерського облiку шляхом трансформацiї (коригування) статей у вiдповiдностi з вимогами Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi.
Фiнансовi звiти пiдписанi Директором ПАТ «Унiвермаг «Луцьк»» 29 березня 2013 р.
Основа представления информацiї.
Фiнансова звiтнiсть пiдготовлена на основi принципу iсторичної вартостi.
Функцiональна валюта та валюта подання фiнансової звiтностi
Нацiональною валютою України є гривня. Отже, функцiональною валютою та валютою подання звiтностi для цiлей даної фiнансової звiтностi є гривня. Всi показники примiток вiдображаються в тис.грн.
Фiнансова звiтнiсть ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» складається у нацiональнiй валютi України – гривнi, яка є функцiональною валютою.
Облiк iнфляцiї
Починаючи з 1 сiчня 2001 р. Україна бiльше не вважається країною з гiперiнфляцiйною економiкою. Ранiше Україна вважалася країною з гiперiнфляцiйною економiкою, i з метою вiдповiдностi вимогам Мiжнародного стандарту фiнансової звiтностi МСБО 29 "Фiнансова звiтнiсть в умовах гiперiнфляцiї” фiнансова звiтнiсть була виражена в одиницi вимiру, що дiяла на дату балансу.
Ключовi бухгалтерськi оцiнки та судження при застосуваннi принципiв облiкової полiтики
Пiдготовка фiнансової звiтностi згiдно з МСФЗ вимагає вiд керiвництва формування певних суджень, оцiнок та припущень, якi впливають на застосування принципiв облiкової полiтики, а також на суми активiв та зобов’язань, доходiв та витрат, вiдображенi у звiтностi. Оцiнки та пов’язанi з ними припущення ґрунтуються на iсторичному досвiдi та iнших факторах, що вважаються обґрунтованими за даних обставин, результати яких формують основу для суджень вiдносно балансової вартостi активiв та зобов’язань, яка не є очевидною з iнших джерел. Хоча цi оцiнки ґрунтуються на розумiннi керiвництвом поточних подiй, фактичнi результати, у кiнцевому пiдсумку, можуть вiдрiзнятися вiд цих оцiнок.
Зокрема, iнформацiя про суттєвi сфери невизначеностi оцiнок та ключовi судження при застосуваннi облiкової полiтики подається далi.
Припущення безперервностi дiяльностi Пiдприємсива
Фiнансова звiтнiсть ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» пiдготовлена на основi припущення, що Пiдприємство функцiонуватиме невизначено довго в майбутньому, це припущення передбачає реалiзацiю активiв i виконання зобов'язань в ходi звичайної дiяльностi.
На дату затвердження звiтностi ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» функцiонує в нестабiльному середовищi, пов’язаному з свiтовою економiчною кризою. Полiпшення економiчної ситуацiї в Українi в значнiй мiрi залежатиме вiд ефективностi фiскальних i iнших заходiв, якi здiйснюватимуться урядом України. В той же час не iснує чiткого уявлення того, якi заходи прийматиме уряд України для подолання кризи. Тому неможливо достовiрно оцiнити ефект впливу поточної економiчної ситуацiї на лiквiднiсть i дохiд Пiдприємства, стабiльнiсть i структуру її операцiй iз споживачами i постачальниками. В результатi виникає iстотна невизначенiсть, яка може вплинути на майбутнi операцiї, можливiсть вiдшкодування вартостi активiв Пiдприємства i його здатнiсть обслуговувати i платити по своїх боргах у мiру настання термiнiв їх погашення. Дана фiнансова звiтнiсть не включає нiяких коригувань, якi можуть мати мiсце в результатi такої невизначеностi. Про такi коригування буде повiдомлено, якщо вони стануть вiдомi i зможуть бути оцiненi.
2.2. Грошовi кошти та їх еквiваленти
Грошовi кошти ПАТ ««Унiвермаг «Луцьк» включають грошовi кошти в банках, готiвковi кошти в касi, не обмеженi у користуваннi.
Iноземна валюта
Активи i пасиви, вираженi в iноземних валютах, перераховуються по офiцiйних курсах обмiну, встановленим Нацiональним Банком України, на кiнець року. Курсовi рiзницi, якi виникають при конвертацiї, вiдображаються на рахунку прибуткiв i збиткiв. Результати, вираженi в iноземних валютах, перераховуються по курсах обмiну на дату здiйснення операцiї.
Долари США
Курс на 31 грудня 2011 року 7,9898
Курс на 31 грудня 2012 року 7,9930
2.3. Оренда
Оренда класифiкується як фiнансова оренда, коли за умовами оренди передаються в основному всi ризики та вигоди, пов’язанi з експлуатацiєю активу та оренда вiдповiдає одному з критерiїв визнання, визначеному у МСБО 17 «Оренда». Всi iншi види оренди класифiкуються як операцiйна оренда.
Активи, якi утримуються на умовах фiнансової оренди, визнаються активами Пiдприємства по найменшiй вартостi або по справедливiй вартостi або дисконтованої вартостi мiнiмальних орендних платежiв на дату отримання. Вiдповiдна заборгованiсть включається в баланс як зобов'язання по фiнансовiй орендi, з роздiленням на довгострокову i короткострокову заборгованiсть. Фiнансовi витрати, визначаються з використанням методу ефективної ставки вiдсотка. Вiдсоток визначається по встановленому орендодавцем в договорi оренди або як ставка можливого залучення. Фiнансовi витрати включаються в звiт про фiнансовi результати впродовж вiдповiдного перiоду оренди.
Оренднi платежi по операцiйнiй орендi вiдображаються в звiтi про фiнансовi результати на пропорцiйно-тимчасовiй основi впродовж вiдповiдного перiоду оренди.
В разi надання в операцiйну оренду майна ПАТ «Унiвермаг «Луцьк», суми, що пiдлягають отриманню вiд орендаторiв, вiдображаються як дохiд вiд реалiзацiї робiт i послуг в сумi нарахованих поточних платежiв.
ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» виступає орендодавцем власних основних засобiв. Всi операцiї по орендi класифiкованi як операцiйна оренда термiном до трьох рокiв.
2.4. Визнання доходiв та витрат
Визнання доходiв
Доходи ПАТ ««Унiвермаг «Луцьк» визнаються на основi принципу нарахування, коли iснує впевненiсть, що в результатi операцiї вiдбудеться збiльшення економiчних вигод, а сума доходу може бути достовiрно визначена.
Дохiд вiд реалiзацiї товарiв та послуг визнається тодi, коли фактично здiйснено перехiд вiд продавця до покупця значних ризикiв, переваг i контроль над активами (продукцiя, товар вiдвантажено i право власностi передано), i дохiд вiдповiдає всiм критерiям визнання вiдповiдно до МСБО 18.
Особливих умов визнання доходу вiд реалiзацiї товарiв, робiт i послуг у вiдповiдностi з полiтикою Пiдприємства не передбачено.
Процентний дохiд визнається в тому перiодi, до якого вiн вiдноситься виходячи з принципу нарахування. Витрати, пов'язанi з одержанням доходу, визнаються одночасно з вiдповiдним доходом.
ПАТ ««Унiвермаг «Луцьк» отримує доходи вiд передачi в оренду власних основних засобiв.
Визнання витрат
ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» несе витрати на здiйснення основної операцiйної дiяльностi, а також iншi витрати.
Витрати визнаються в Звiтi про фiнансовi результати (Звiтi про сукупний доход), якщо виникає зменшення в майбутнiх економiчних вигодах, пов'язаних iз зменшенням активу або збiльшенням зобов'язання, якi можуть бути достовiрно визначенi.
Витрати визнаються в Звiтi про фiнансовi результати (Звiтi про сукупний доход) на основi безпосереднього зiставлення мiж понесеними витратами i прибутками по конкретних статтях доходiв.Якщо виникнення економiчних вигод очiкується впродовж декiлькох облiкових перiодiв i зв'язок з доходом може прослiдкувати тiльки в цiлому або побiчно, витрати в Звiтi про фiнансовi результати (Звiтi про сукупний доход) визнаються на основi методу рацiонального розподiлу.
Витрати визнаються в Звiтi про фiнансовi результати (Звiтi про сукупний доход) негайно, якщо витрати не створюють великi майбутнi економiчнi вигоди, або коли майбутнi економiчнi вигоди не вiдповiдають або перестають вiдповiдати вимогам визнання як актив в звiтi про фiнансовий стан.
2.5. Основнi засоби
Основнi засоби ПАТ «Унiвермаг Луцьк» облiковуються та вiдображаються у фiнансовiй звiтностi у вiдповiдностi з МСБО 16 «Основнi засоби».
Основними засобами визнаються матерiальнi активи, очiкуваний термiн корисного використання яких бiльше одного року, первiсна вартiсть яких визначається вiд класу, якi використовуються в процесi виробництва та надання послуг, передачi в оренду iншим сторонам, для здiйснення адмiнiстративних та соцiальних функцiй.
Пiдприємство використовує для оцiнки основних засобiв першу модель – облiк по первiснiй вартостi.
Основнi засоби вiдображаються за вартiстю придбання за мiнусом накопиченого зносу. Амортизацiя нараховується рiвними частинами протягом термiну корисного використання основних засобiв без урахування очiкуваної залишкової вартостi.
Основнi засоби Пiдприємства облiковуються по об’єктах. Об’єкти основних засобiв класифiкуються за окремими класами.
Класи основних засобiв
Клас основних засобiв Суттєвiсть, грн. Термiн корисного використання, рокiв Метод нарахування амортизацiї
Будiвлi та споруди 1000 вiд 20 до 70 Прямолiнiйний
Машини та обладнання 1000 вiд 5 до 20 Прямолiнiйний
Iнструменти, прилади, iнвентар 1000 вiд 5 до 20 Прямолiнiйний
Комп’ютери та офiсна технiка 1000 вiд 2 до 5 Прямолiнiйний
Автомобiлi 1000 вiд 5 до 20 Прямолiнiйний
Готовi до експлуатацiї об'єкти, якi плануються до використання у складi основних засобiв, до моменту початку експлуатацiї облiковуються в складi класу придбанi, але не введенi в експлуатацiю основнi засоби.
Придбанi основнi засоби оцiнюються за первiсною вартiстю, яка включає в себе вартiсть придбання i всi витрати, пов'язанi з доставкою i доведенням об'єкта до експлуатацiї.
Виготовленi власними силами об'єкти основних засобiв оцiнюються за фактичними прямими затратами на їх створення.
У момент введення в експлуатацiю їх вартiсть порiвнюється з вартiстю вiдшкодування вiдповiдно до МСБО 36 «Знецiнення активiв».
Нарахування амортизацiї за об'єктами основних засобiв здiйснюється прямолiнiйним методом виходячи iз строку корисного використання цього об'єкта. Нарахування амортизацiї основних засобiв починається з мiсяця, наступного за датою введення в експлуатацiю.
Амортизацiя не нараховується на такi об'єкти:
- повнiстю замортизированi основнi засоби;
- земельнi дiлянки.
Витрати на обслуговування, експлуатацiю та ремонт основних засобiв списуються на витрати перiоду по мiрi їх виникнення. Вартiсть iстотних оновлень i вдосконалень основних засобiв капiталiзується. Якщо при замiнi одного з компонентiв складних об'єктiв основних засобiв виконанi умови визнання матерiального активу, то вiдповiднi витрати додаються до балансової вартостi складного об'єкта, а операцiя по замiнi розглядається як реалiзацiя (вибуття) старого компонента.
У разi наявностi факторiв знецiнення активiв вiдображати основнi засоби за мiнусом збиткiв вiд знецiнення згiдно з МСБО 36 «Знецiнення активiв».
Основнi засоби, призначенi для продажу, та вiдповiдають критерiям визнання, облiковуються вiдповiдно до МСФЗ 5.
2.6. Незавершене будiвництво
Незавершене будiвництво на Пiдприємствi облiковується i вiдображається у фiнансовiй звiтностi ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» вiдповiдно до МСБО 16 «Основнi засоби».
У складi незавершеного будiвництва вiдображаються об'єкти нерухомого майна, будiвництво яких не завершено, включаючи аванси виданi постачальникам.
Об'єкти незавершеного будiвництва вiдображаються в облiку за первiсною вартiстю.
Пiдприємство використовує для оцiнки незавершеного будiвництва першу модель - облiк за первiсною вартiстю за мiнусом накопиченої амортизацiї.
Амортизацiя на об'єкти незавершеного будiвництва не нараховується.
2.7. Iнвестицiйна нерухомiсть
Iнвестицiйна нерухомiсть на Пiдприємствi облiковується та вiдображається у фiнансовiй звiтностi ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» вiдповiдно до МСБО 40 «Iнвестицiйна нерухомiсть». Пiдприємство вiдображає у складi iнвестицiйної Нерухомiсть, яка передана в оперативну оренду.
Пiдприємство використовує для оцiнки iнвестицiйної нерухомостi модель облiку за справедливою вартiстю вiдповiдно до вимог МСБО 16 «Основнi засоби».
Нарахування амортизацiї за об'єктами iнвестицiйної нерухомостi здiйснюється прямолiнiйним методом виходячи iз строку корисного використання
2.8. Нематерiальнi активи
Нематерiальнi активи Пiдприємства облiковуються i вiдображаються у фiнансовiй звiтностi вiдповiдно до МСБО 38 «Нематерiальнi активи». Нематерiальними активами визнаються контрольованi суспiльством немонетарнi активи, якi не мають матерiальної форми, можуть бути iдентифiкованi окремо вiд пiдприємства i використовуються пiдприємством протягом перiоду бiльше одного року (або операцiйного циклу) для виробництва, торгiвлi, в адмiнiстративних цiлях чи надання в оренду iншим особам.
Об'єкти нематерiальних активiв класифiкуються за окремими групами:
- патенти;
- авторськi права (в т.ч. на програмне забезпечення);
- лiцензiї;
- торговi марки, включаючи бренди i назви публiкацiй.
Програмне забезпечення, яке є невiддiльним i необхiдним для забезпечення роботи основних засобiв, враховується у складi цих об'єктiв.
Нематерiальнi активи оцiнюються за первiсною вартiстю (собiвартостi), яка включає в себе вартiсть придбання та витрати, пов'язанi з доведенням нематерiальних активiв до експлуатацiї.
Наступнi витрати на нематерiальний актив збiльшують собiвартiсть нематерiального активу, якщо:
- iснує ймовiрнiсть того, що цi витрати приведуть до генерування активом майбутнiх економiчних вигод, якi перевищать його спочатку priced рiвень ефективностi;
- цi витрати можна достовiрно оцiнити i вiднести до вiдповiдного активу.
Якщо подальшi витрати на нематерiальний актив необхiднi для пiдтримки первiсно оцiненої ефективностi активу, вони визнаються витратами перiоду.
Нематерiальнi активи амортизуються прямолiнiйним методом протягом очiкуваного термiну їх використання, але не бiльше 20 рокiв. Нарахування амортизацiї починається з мiсяця, наступного пiсля введення нематерiального активу в експлуатацiю.
Очiкуваний строк корисного використання нематерiальних активiв визначається при постановцi на облiк виходячи з:
- очiкуваного морального зносу, правовi або iншi обмеження щодо строкiв використання або iнших факторiв;
- строкiв використання подiбних активiв.
На дату звiту нематерiальнi активи облiковуються по моделi первiсної вартостi з урахуванням можливого знецiнення вiдповiдно до МСБО 36 «Знецiнення активiв».
2.9.Фiнансовi iнвестицiї
Фiнансовi iнвестицiї облiковуються вiдповiдно до МСБО 32 та МСБО 39. З метою складання фiнансової звiтностi класифiкуються по категорiях:
• призначенi для торгiвлi;
• утримуються до погашення;
• наявнi для продажу;
• iнвестицiї в асоцiйованi компанiї;
• iнвестицiї в дочiрнi компанiї.
Iнвестицiї, призначенi для торгiвлi, облiковуються за справедливою вартiстю з вiднесенням її змiн на прибуток або збиток.
Iнвестицiї, якi мають фiксований термiн погашення та утримуються до погашення облiковуються за амортизованою собiвартiстю. Iнвестицiї, що не мають фiксованого термiну погашення, враховуються за собiвартiстю.
Iнвестицiї, наявнi для продажу, облiковуються за справедливою вартiстю з вiднесенням її змiн на власний капiтал.
Iнвестицiї в асоцiйованi компанiї облiковуються за пайовим методом.
2.10. Знецiнення активiв
Пiдприємство вiдображає необоротнi активи у фiнансовiй звiтностi з урахуванням знецiнення, яке облiковується вiдповiдно до МСБО 36.
На дату складання фiнансової звiтностi Пiдприємство визначає наявнiсть ознак знецiнення активiв:
• зменшення ринкової вартостi активу протягом звiтного перiоду на iстотну величину, нiж очiкувалося;
• старiння або фiзична шкода активу;
• iстотнi негативнi змiни у технологiчному, ринковому, економiчному або правовому середовищi, у якому дiє Пiдприємство, що вiдбулося протягом звiтного перiоду або очiкуванi найближчим часом;
• збiльшення протягом звiтного перiоду ринкових ставок вiдсотка, яке може iстотно зменшити суму очiкуваного вiдшкодування активу;
• перевищення балансової вартостi чистих активiв над їхньою ринковою вартiстю;
• iстотнi змiни способу використання активу протягом звiтного перiоду або такi очiкуванi змiни в наступному перiодi, що негативно впливають на дiяльнiсть пiдприємства.
При наявностi ознак знецiнення активiв, Пiдприємство визначає суму очiкуваного вiдшкодування активу. Сума очiкуваного вiдшкодування активу - це найбiльша з двох оцiнок: справедливою вартiстю за мiнусом витрат на продаж i цiнностi використання. Якщо сума очiкуваного вiдшкодування менше балансової вартостi активу, рiзниця визнається збитками вiд знецiнення у звiтi про фiнансовi результати з одночасним зменшенням балансової вартостi активу до суми, що вiдшкодовується.
Специфiка дiяльностi Пiдприємства припускає враховувати все пiдприємство як Одиницю яка генерує грошовi потоки, тому знецiнення окремого активу, у разi вiдсутностi ознак знецiнення Одиницi в цiлому у звiтностi не вiдображається.
2.11. Витрати за позиками, процентнi витрати та фiнансовi витрати
Пiдприємство для складання фiнансової звiтностi застосовує базовий пiдхiд до облiку витрат по позиках, вiдображений у МСБО 23. Витрати за позиками (процентнi та iншi витрати, понесенi у зв'язку iз залученням позикових коштiв) визнаються в якостi витрат того перiоду, в якому вони понесенi, з вiдображенням у Звiтi про фiнансовi результати.
У складi фiнансових витрат Пiдприємство вiдображає проценти за користування банкiвськими кредитами, витрати за фiнансовими зобов'язаннями, якi оцiнюються за амортизованою вартiстю.
2.12.Запаси
Облiк та вiдображення у фiнансовiй звiтностi запасiв здiйснюється вiдповiдно до МСБО 2.
Запаси облiковуються за однорiдними групами:
- товари;
- виробничi запаси;
- незавершене виробництво;
- готова продукцiя.
Собiвартiсть придбаних у третiх осiб запасiв складається з вартостi придбання та iнших витрат, безпосередньо пов'язаних з їх придбанням.
Пiдприємство застосовує метод ФIФО оцiнки запасiв при їх вибуттi або передачi у виробництво.
Запаси вiдображаються у фiнансовiй звiтностi за найменшою з двох оцiнок: собiвартостi або чистою вартiстю реалiзацiї. Чиста вартiсть реалiзацiї - це можлива цiна реалiзацiї в ходi звичайної дiяльностi за вирахуванням розрахункових витрат по продажу. Чиста вартiсть продажу визначається iндивiдуально для кожного найменування продукцiї з урахуванням маркетингової полiтики Пiдприємства.
2.16. Фiнансовi iнструменти
Фiнансовi iнструменти Пiдприємства враховуються i вiдображаються у фiнансовiй звiтностi Пiдприємства вiдповiдно до МСБО 32 «Фiнансовi iнструменти: подання» та МСБО 39 «Фiнансовi iнструменти: визнання та оцiнка».
Первiсне визнання фiнансових iнструментiв здiйснюється за справедливою вартiстю плюс витрати на проведення операцiї. Справедлива вартiсть при первiсному визнаннi визначається виходячи з цiни операцiї. Прибуток або збиток при первiсному визнаннi враховується тiльки при виникненнi рiзницi мiж справедливою вартiстю та цiною операцiї.
Пiсля первiсного визнання фiнансовi зобов'язання оцiнюються за амортизованою вартiстю. Амортизована вартiсть розраховується з використанням методу ефективної процентної ставки, а для фiнансових активiв визначається за вирахуванням збитку вiд знецiнення, якщо такi є.
Класифiкацiя
Фiнансовi iнструменти за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку, включають фiнансовi активи або зобов’язання, що утримуються для торгових операцiй, фiнансовi iнструменти, визначенi при початковому визнаннi як фiнансовi iнструменти за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку, та похiднi фiнансовi активи або зобов’язання.
Фiнансовий iнструмент класифiкується як iнструмент, що утримується для торгових операцiй, якщо вiн був придбаний, головним чином, з метою продажу у найближчому майбутньому, або вiн є частиною портфеля, вiдносно якого є свiдчення нещодавньої практики отримання прибутку протягом короткого промiжку часу, або вiн є похiдним iнструментом.
Керiвництво визначає фiнансовi активи i зобов’язання як фiнансовi активи i зобов’язання за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку, якщо:
? управлiння активами чи зобов'язаннями та їх оцiнка здiйснюється на основi справедливої вартостi;
? таке визначення виключає або значно зменшує невiдповiдностi у бухгалтерському облiку, якi б виникли за iншого визначення, або
? актив чи зобов’язання мiстить iнтегрований похiдний iнструмент, який значним чином модифiкує грошовi потоки, якi за iншого визначення були б необхiдними згiдно з контрактом.
Класифiкацiя фiнансових активiв i зобов'язань за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку, не змiнюється пiсля початкового визнання.
Дебiторська заборгованiсть - це непохiднi фiнансовi активи з фiксованими платежами або з платежами, що пiдлягають визначенню, якi не мають котирування на активному ринку, за винятком тих, якi керiвництво має намiр продати негайно або найближчим часом, тих, якi керiвництво пiсля початкового визнання визначає як фiнансовi iнструменти за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку, або тих, по яких утримувач може не вiдшкодувати у значнiй мiрi всi вiдображенi в облiку iнвестицiї, крiм випадкiв, пов’язаних з погiршенням якостi позик.
Дебiторська заборгованiсть - це договiрнi вимоги, пред'явленi покупцям та iншим особам на отримання грошових коштiв, товарiв або послуг. Для цiлей фiнансової звiтностi дебiторська заборгованiсть класифiкується як поточна (отримання очiкується протягом поточного року або операцiйного циклу) або як довгострокова (дебiторська заборгованiсть, яка не може бути класифiкована як поточна).
Дебiторська заборгованiсть класифiкується як торговельна дебiторська заборгованiсть (що виникає за реалiзованi в ходi здiйснення звичайної господарської дiяльностi товари i послуги) i неторговi (iнша) дебiторська заборгованiсть.
Первiсне визнання дебiторської заборгованостi здiйснюється за справедливою вартiстю переданих активiв.
У фiнансовiй звiтностi короткострокова дебiторська заборгованiсть оцiнюються i вiдображаються за чистою вартiстю реалiзацiї. Чиста вартiсть реалiзацiї дебiторської заборгованостi оцiнюється з урахуванням наданих знижок, повернення товарiв та безнадiйної заборгованостi.
Для вiдображення безнадiйної дебiторської заборгованостi на пiдприємствi створюється резерв сумнiвних боргiв. Оцiночнi коефiцiєнти визначаються з використанням iнформацiї попереднiх звiтних перiодiв i враховуючи фактори наявностi об'єктивних свiдоцтв того, що Пiдприємство не зможе стягнути дебiторську заборгованiсть. Резерв створюється з використанням методу класифiкацiї дебiторiв за наступними строками:
Строки виникнення дебiторська заборгованiсть Процент нарахування резерву сумнiвних боргiв
до 365 днiв -
бiльше 365 днiв 100 %
Довгострокова дебiторська заборгованiсть (крiм вiдстрочених податкiв на прибуток) враховується в залежностi вiд її виду що амортизується або за дисконтованою вартостi.
Активи, що утримуються до погашення - це непохiднi фiнансовi активи з фiксованими платежами або з платежами, що пiдлягають визначенню, а також з фiксованими строками погашення, якi керiвництво має намiр та спроможнiсть утримувати до погашення, за винятком тих, якi:
? керiвництво пiсля початкового визнання визначає як фiнансовi активи за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку
? керiвництво визначає як активи, наявнi для продажу, або
? вiдповiдають визначенню "дебiторська заборгованiсть”.
Активи, наявнi для продажу - це фiнансовi активи, якi були визначенi як фiнансовi активи, наявнi для продажу, або тi, що не були класифiкованi дебiторська заборгованiсть, активи, що утримуються до погашення, або фiнансовi iнструменти за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку.
Фiнансове зобов’язання - це будь-яке зобов’язання, що є зобов'язанням за договором надати грошовi кошти або iнший фiнансовий актив iншiй компанiї або обмiняти фiнансовi iнструменти з iншою компанiєю на потенцiйно невигiдних умовах.
Визнання
Фiнансовi активи i зобов’язання визнаються у Балансi (Звiтi про фiнансовий стан) тодi, коли Пiдприємство стає стороною договору про придбання фiнансового iнструмента. Усi стандартнi придбання фiнансових активiв облiковуються на дату розрахункiв.
Оцiнка
Початкова оцiнка фiнансового активу чи зобов’язання здiйснюється за справедливою вартiстю плюс, якщо це фiнансовий актив чи зобов’язання, яке не класифiкується як фiнансовий iнструмент за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку, затрати на здiйснення операцiй, якi прямо вiдносяться до придбання або випуску фiнансового активу чи фiнансового зобов’язання.
Пiсля початкового визнання фiнансовi активи, включаючи похiднi iнструменти, якi є активами, оцiнюються за справедливою вартiстю без будь-якого вирахування затрат на здiйснення операцiй, якi можуть бути понесенi при продажу чи iншому вибуттi фiнансового активу, за винятком:
? дебiторської заборгованостi, що оцiнюється за амортизованою вартiстю iз застосуванням методу ефективної процентної ставки
? iнвестицiй, що утримуються до погашення, якi оцiнюються за амортизованою вартiстю iз застосуванням методу ефективної процентної ставки, та
? iнвестицiй в iнструменти капiталу, якi не мають цiни котирування на активному ринку i справедливу вартiсть яких неможливо оцiнити достовiрно. Такi фiнансовi iнструменти оцiнюються за вартiстю за вирахуванням збиткiв вiд зменшення корисностi.
Усi фiнансовi зобов’язання, крiм тих, що були визначенi як фiнансовi зобов'язання за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку, та крiм фiнансових зобов'язань, що виникають при передачi фiнансового активу, вiдображеного за справедливою вартiстю, i ця передача не вiдповiдає критерiям припинення визнання, оцiнюються за амортизованою вартiстю. Амортизована вартiсть розраховується за методом ефективної процентної ставки. Премiї та дисконти, у тому числi початковi витрати на здiйснення операцiй, включаються до балансової вартостi вiдповiдного iнструмента та амортизуються за ефективною процентною ставкою по цьому iнструменту.
Принципи оцiнки справедливої вартостi
Справедлива вартiсть фiнансових iнструментiв ґрунтується на цiнi їх котирування на ринку на дату балансу без будь-яких вирахувань витрат на здiйснення операцiй. У разi вiдсутностi цiни котирування справедлива вартiсть iнструмента оцiнюється з використанням моделей цiноутворення або методiв дисконтованих грошових потокiв.
При застосуваннi методiв дисконтованих грошових потокiв очiкуванi в майбутньому грошовi потоки базуються на найбiльш точних оцiнках керiвництва. При цьому використовується ставка дисконту, яка дорiвнює ринковiй ставцi на дату балансу по iнструменту, що має подiбнi умови та характеристики. При використаннi моделей цiноутворення данi про фiнансовий iнструмент, що вводяться до моделi, базуються на ринкових оцiнках на дату балансу.
Прибутки та збитки вiд подальшої оцiнки
Прибуток або збиток в результатi змiни справедливої вартостi фiнансового активу чи зобов’язання визнається таким чином:
? прибуток або збиток вiд фiнансового iнструмента, класифiкованого як фiнансовий iнструмент за справедливою вартiстю, з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку, визнається у звiтi про фiнансовi результати
? прибуток або збиток вiд фiнансового активу, наявного для продажу, визнається безпосередньо у власному капiталi (за винятком збиткiв вiд зменшення корисностi та прибуткiв i збиткiв вiд курсових рiзниць) до моменту припинення визнання цього активу, коли кумулятивний прибуток або збиток, що ранiше був визнаний у власному капiталi, визнається у звiтi про сукупний прибуток. Проценти, пов'язанi з фiнансовим активом, наявним для продажу, визнаються у звiтi про фiнансовi результати у тому перiодi, в якому вони були заробленi, i розраховуються за методом ефективної процентної ставки.
Прибуток чи збиток вiд фiнансових активiв та зобов’язань, вiдображених за амортизованою вартiстю, визнається у звiтi про сукупний прибуток, коли вiдбувається припинення визнання фiнансового активу чи зобов’язання або зменшується його кориснiсть, а також протягом процесу амортизацiї.
Припинення визнання
Припинення визнання фiнансових активiв вiдбувається тодi, коли вийшов строк дiї права на отримання грошових коштiв вiд фiнансових активiв або коли Пiдприємство передало практично всi ризики та винагороди, пов’язанi з правом володiння. Припинення визнання фiнансового зобов'язання вiдбувається тодi, коли воно погашається, тобто коли зазначене у договорi зобов'язання було виконано, анульовано або строк його дiї закiнчився.
Борговi зобов'язання, по яких нараховуються проценти
Початкове визнання боргових зобов’язань, по яких нараховуються проценти, здiйснюється за їх вартiстю за вирахуванням будь-яких понесених витрат на дату здiйснення операцiй. Пiсля початкового визнання борговi зобов’язання, по яких нараховуються проценти, вiдображаються за амортизованою вартiстю. При цьому будь-яка рiзниця мiж їх вартiстю та викупною цiною визнається у Звiтi про фiнансовi результати (Звiтi про сукупний дохiд) протягом строку дiї зобов’язання.
У разi зворотного викупу боргового зобов'язання або його дострокового погашення будь-яка рiзниця мiж сумою погашення та балансовою вартiстю зобов’язання визнається негайно у звiтi про сукупний прибуток.
Зменшення корисностi
Активи, за винятком вiдстрочених податкових активiв, перевiряються на кожну дату балансу з метою виявлення об’єктивних ознак зменшення їх корисностi. Якщо такi ознаки iснують, проводиться оцiнка суми очiкуваного вiдшкодування активу. Збиток вiд зменшення корисностi визнається тодi, коли балансова вартiсть активу або його одиницi, що генерує грошовi кошти, перевищує суму очiкуваного вiдшкодування.
2.14. Зобов’язання та резерви
Облiк i визнання зобов'язань i резервiв на ПАТ ««Унiвермаг «Луцьк» здiйснюється вiдповiдно до МСБО 37.
Зобов'язання Пiдприємства, класифiкується на довгостроковi (термiн погашення понад 12 мiсяцiв) i поточнi (термiн погашення до 12 мiсяцiв).
Довгостроковi зобов'язання (крiм вiдстрочених податкiв на прибуток) вiдображаються залежно вiд виду або за амортизованою або за дисконтованою вартiстю.
Поточна кредиторська заборгованiсть враховується i вiдображається в Балансi за первiсною вартiстю, що дорiвнює справедливiй вартостi отриманих активiв або послуг.
Пiдприємство переводить частину довгострокової кредиторської заборгованостi до складу короткострокової, коли за станом на дату Балансу за умовами договору до повернення частини суми боргу залишається менше 365 днiв.
Резерви визнаються, якщо Пiдприємство в результатi певної подiї минулого має юридичнi або фактичнi зобов'язання, для врегулювання яких з бiльшою ймовiрнiстю буде потрiбно вiдтiк ресурсiв, i якi можна оцiнити з достатньою надiйнiстю.
Пiдприємство визнає резерви:
- резерв вiдпусток, який формується щорiчно виходячи з фонду оплати працi i розрахункового оцiночного коефiцiєнта. Коефiцiєнт розраховується виходячи з даних попереднiх звiтних перiодiв з урахуванням поправки на iнформацiю звiтного перiоду;
- резерв сумнiвних боргiв.
Пiдприємство визнає умовнi зобов'язання, виходячи з їх критерiїв визнання, покладаючись на оцiнку ймовiрностi їх виникнення i сум погашення, отриманої вiд експертiв.
2.15. Винагорода працiвникам
Всi винагороди працiвникiв Пiдприємства облiковуються як поточнi у вiдповiдностi до МСБО 19.
В процесi господарської дiяльностi Пiдприємство сплачує обов’язковi внески в Пенсiйний фонд за своїх працiвникiв, у розмiрi передбаченим Законодавством України.
2.16. Витрати з податку на прибуток
Витрати з податку на прибуток визначаються i вiдображаються у фiнансовiй звiтностi Пiдприємстваа згiдно з МСБО 12 .
Витрати з податку на прибуток, що вiдображаються у звiтi про фiнансовi результати, складаються iз сум поточного i вiдстроченого податку на прибуток.
Поточний податок на прибуток визначається виходячи з оподатковуваного прибутку за рiк, розрахованого за правилами податкового законодавства України.
Вiдстрочений податок визнається в сумi, яка, як очiкується, буде сплачена або вiдшкодована у зв'язку з наявнiстю рiзницi мiж балансовою вартiстю активiв i зобов'язань, вiдображених у фiнансовiй звiтностi, та вiдповiдними податковими базами активiв i зобов'язань. Вiдстроченi податки на прибуток розраховуються за тимчасовими рiзницями з використанням балансового методу облiку.
Вiдстроченi податковi активи та зобов'язання розраховуються за податковими ставками, якi, як очiкується, будуть доступнi в перiодi, коли будуть реалiзованi активи або погашенi на основi податкових ставок, що дiяли на звiтну дату, або про введення яких в дiю в найближчому майбутньому було достовiрно вiдомо станом на звiтну дату.
Вiдстроченi податковi активи вiдображаються тiльки в тому випадку, якщо iснує ймовiрнiсть того, що наявнiсть майбутньої оподатковуваного прибутку дозволить реалiзувати вiдкладенi податковi активи або якщо зможуть бути зарахованi проти iснуючих вiдкладених податкових зобов'язань.
У груднi 2010 року в Українi був прийнятий Податковий кодекс, який дiє з сiчня 2011 року, а в частинi податку на прибуток пiдприємств - з квiтня 2011 року. Новий Податковий кодекс передбачає, крiм iншого, також i зближення бухгалтерського та податкового облiкiв. Для розрахунку податку на прибуток будуть застосовуватися наступнi ставки податку на прибуток:
з 1 сiчня 2012 року до 31 грудня 2012 року - 21%;
з 1 сiчня 2013 року до 31 грудня 2013 року - 19 %;
з 1 сiчня 2014 року - 16 %.
Беручи до уваги нестабiльнiсть податкової полiтики держави, оцiнка вiдстрочених податкових активiв i зобов’язань проводилась на основi суджень керiвництва Пiдприємства, i базувалась на iнформацiї, яка була в його розпорядженнi на момент складання цiєї фiнансової звiтностi.
2.17. Власний капiтал
Власний капiтал Пiдприємства включає в себе:
- статутний капiтал;
- резерв переоцiнки (iндексацiї) основних засобiв;
- резервний капiтал (створюється у вiдповiдностi з вимогами Статуту).
Статутний капiтал, включає в себе внески учасникiв. Сума перевищення справедливої вартостi отриманих коштiв над номiнальною вартiстю частки учасника вiдображається як емiсiйний дохiд.
Пiдприємство нараховує дивiденди учасникам, i визнають їх як зобов'язання на звiтну дату тiльки в тому випадку, якщо вони були оголошенi до звiтної дати включно.
2.18. Сегменти
Пiдприємство в силу своїх особливостей i практикою, що склалася органiзацiї займається одним видом дiяльностi. У зв'язку з цим господарсько-галузевi сегменти не видiленi. У разi розширення масштабiв дiяльностi Пiдприємства i появи нових видiв дiяльностi, ПАТ «Унiвермаг «Луцьк»буде подавати фiнансову звiтнiсть згiдно з МСБО 14.
2.19. Пов'язанi особи
Згiдно з ознаками пов'язаних осiб, якi наводяться в МСБО 24, пов'язаними особами є основнi акцiонери Публiчного акцiонерного товариства ««Унiвермаг «Луцьк»:
1) Товариство "Джi.Ай.Компанi Лайн СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТ ЛIМIТЕД", 30260, Кiпр Лiмассол Архiєпископа Макарiя III, 155, яке володiє 93.9436 % акцiй ПАТ ««Унiвермаг «Луцьк».
2) Товариство з обмеженою вiдповiдальнiстю «Нова Лiнiя Скла», код ЄДРПОУ – 33559558, 43008, Волинська область, м. Луцьк, вул. Лазо, 5, яке володiє 0,0004 % акцiй ПАТ «Унiвермаг «Луцьк».
3) 286 фiзичних осiб, якi володiють 6,056 % акцiй ПАТ «Унiвермаг «Луцьк».
2.21. Подiї пiсля звiтної дати
Керiвництво Пiдприємства визначає порядок, дату пiдписання фiнансової звiтностi та осiб уповноважених пiдписувати звiтнiсть. При складаннi фiнансової звiтностi ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» враховує подiї пiсля звiтної дати i вiдображає їх у фiнансовiй звiтностi вiдповiдно до МСБО 10.
2.22. Форми фiнансової звiтностi
Пiдприємство визначає форми подання фiнансової звiтностi у вiдповiдностi з рекомендацiями МСБО 1.
Баланс (Звiт про фiнансовий стан) складається методом розподiлу активiв i зобов'язань на поточнi i довгостроковi.
Звiт про фiнансовi результати (Звiт про сукупний дохiд) складається методом розподiлу витрат за функцiональною ознакою.
Звiт про рух грошових коштiв складається у вiдповiдностi з МСБО 7 прямим методом.
Звiт про власний капiтал (Звiт про змiни у власному капiталi) подається у розгорнутому форматi.
Примiтки до фiнансової звiтностi складаються згiдно з обов'язковими вимогами до розкриття iнформацiї, викладеними у всiх МСБО/МСФЗ.
Змiни в облiковiй полiтицi
З 1 сiчня 2011 року було введено у дiю новi редакцiї наступних стандартiв та iнтерпретацiй:
МСБО (IAS) 24 “Розкриття операцiй з пов’язаними сторонами” (Переглянутий)
Переглянутий МСБО (IAS) 24, випущений в листопадi 2009 року, спрощує вимоги до розкриття для пiдприємств, пов’язаних iз урядом, та роз’яснює визначення зв’язаної сторони. Ранiше, пiдприємство, що контролювалось або перебувало пiд значним впливом уряду, мало розкривати iнформацiю про всi операцiї з iншими пiдприємствами, якi контролюються або перебувають пiд значним впливом того самого уряду. Переглянутий стандарт вимагає розкриття цих операцiй тiльки, якщо вони суттєвi iндивiдуально або у сукупностi. Переглянутий МСБО (IAS) 24 набирає чинностi для рiчних перiодiв, що починаються 1 сiчня 2011 року або пiсля цiєї дати. Пiдприємство вважає, що данi поправки не впливатимуть на її фiнансову звiтнiсть.
Поправки до МСБО (IAS) 32 “Фiнансовi iнструменти: презентацiя”: - "Класифiкацiя прав на придбання додаткових акцiй”
У жовтнi 2009 року Рада з МСФЗ опублiкувала поправки до МСБО (IAS) 32. Данi поправки набувають чинностi для рiчних перiодiв, що починаються 1 лютого 2010 року або пiсля цiєї дати, з можливiстю дострокового застосування. Згiдно поправок визначення фiнансового зобов'язання в МСФЗ (IAS) 32 змiнюється таким чином, що права на придбання додаткових акцiй, а також деякi опцiони й варанти будуть класифiкуватися як пайовi iнструменти. Це може бути застосовано у випадку, якщо всiм власникам непохiдних пайових iнструментiв пiдприємства того самого класу на пропорцiйнiй основi надаються права на фiксовану кiлькiсть додаткових акцiй в обмiн на фiксовану суму грошових коштiв у будь-якiй валютi. Пiдприємство вважає, що данi поправки не впливатимуть на її фiнансову звiтнiсть.
Стандарти, що виданi, але не вступили в дiю.
Наступнi стандарти та тлумачення не були впровадженi, тому що вони будуть застосовуватися вперше в наступних перiодах. Вони призведуть до послiдовних змiн в облiковiй полiтицi та iнших розкриттях до фiнансової звiтностi. Пiдприємство не очiкує, що вплив таких змiн на фiнансову звiтнiсть буде суттєвим.
МСФЗ (IFRS) 9 “Фiнансовi iнструменти”
У листопадi 2009 року Рада з МСФЗ опублiкувала першу частину МСФЗ (IFRS) 9 "Фiнансовi iнструменти”. Даний Стандарт поступово замiнить МСБО {(AS) 39 "Фiнансовi iнструменти: визнання й оцiнка”. МСФЗ (IFRS) 9 набуває чинностi для рiчних звiтних перiодiв, що починаються 1 сiчня 2013 року або пiсля цiєї дати. Пiдприємства можуть достроково застосувати першу частину стандарту для рiчних перiодiв, що закiнчуються 31 грудня 2009 року або пiсля цiєї дати. Перша частина МСФЗ (IFRS) 9 впроваджує новi вимоги до класифiкацiї й оцiнки фiнансових активiв. Зокрема, з метою наступної оцiнки всi фiнансовi активи повиннi класифiкуватися як такi, що оцiнюються за амортизованою вартiстю або за справедливою вартiстю з переоцiнкою через прибуток або збиток, при цьому можливий вибiр вiдображення переоцiнки безумовних пайових iнструментiв, не призначених для торгiвлi, через iнший сукупний дохiд. На даний час Пiдприємство оцiнює вплив цього стандарту, та обирає початкову дату застосування.
Поправки до МСБО (IAS) 19 "Винагороди працiвникам"
У червнi 2011 року Рада з МСФЗ опублiкувала поправки до МСБО (IAS) 19. Данi поправки набувають чинностi для рiчних перiодiв, що починаються 1 сiчня 2013 року або пiсля цiєї дати, з можливiстю дострокового застосування. Згiдно поправок проведено змiну в порядку визнання актуарних прибуткiв та збиткiв, а також вартостi послуг минулих перiодiв i секвестру пенсiйних планiв, змiнено визначення «вихiдна допомога». Актуарнi прибутки та збитки не можна буде переносити на майбутнi перiоди iз застосуванням методу коридору або визнавати у прибутку чи збитку. Вартiсть послуг минулих перiодiв буде визнаватися в тому перiодi, в якому вiдбудеться змiна умов пенсiйного плану; виплати, на якi у працiвника ще не виникло права, тепер не будуть розподiлятися на весь перiод надання послуг у майбутньому. Секвестр пенсiйного плану буде має мiсце тiльки у разi значного скорочення кiлькостi працiвникiв. Доходи / збитки, що виникають в результатi секвестру пенсiйного плану, будуть враховуються як вартiсть послуг минулих перiодiв. Також будуть введенi додатковi вимоги до розкриття iнформацiї з метою представлення характеристик планiв винагороди працiвникам Пiдприємства, сум, визнаних у фiнансовiй звiтностi, а також ризикiв, якi виникають за планами з визначеними виплатами i планам, реалiзованим кiлькома роботодавцями. На даний час Пiдприємсмтво оцiнює вплив цього стандарту, та обирає початкову дату застосування.
Iнтерпретацiя КТМФЗ (IFRIC 19). «Погашення фiнансових зобов’язань дольовими iнструментами»
Iнтерпретацiя IFRIC 19 була опублiкована 26 листопада 2009 року та набуває чинностi для рiчних звiтних перiодiв, що починаються 1 липня 2010 року або пiсля цiєї дати. Iнтерпретацiя IFRIC 19 роз’яснює вимоги МСФЗ до перегляду Пiдприємством та його кредитором фiнансових зобов’язань, коли кредитор погоджується прийняти акцiї чи iншi пайовi iнструменти Пiдприємства для повного або часткового погашення фiнансових зобов’язань. Пiдприємство вважає, що ця iнтерпретацiя не матиме впливу на її фiнансову звiтнiсть.
Удосконалення МСФЗ
Поправка до МСФЗ (IFRS) 7 «Фiнансовi iнструменти: розкриття iнформацiї»
Цi поправки були опублiкованi у жовтнi 2010 року i набувають чинностi для рiчних звiтних перiодiв, що починаються 1 липня 2011 р. або пiсля цiєї дати. Поправки вводять вимоги додаткового розкриття iнформацiї для переведених фiнансових активiв, визнання яких не було припинене. Пiдприємство вважає, що ця поправка не матиме впливу на її фiнансовий стан. Поправка до МСБО (IAS) 12 «Податок на прибуток» - Вiдстроченi податки: вiдшкодування активу, що лежить в основi вiдстроченого податку». У груднi 2010 року Рада з МСБО опублiкував поправки до МСБО (IAS) 12, що набувають чинностi для рiчних звiтних перiодiв, що починаються 1 сiчня 2012 р. або пiсля цiєї дати. У вiдповiдностi до поправок вiдстрочений податок за iнвестицiйною нерухомiстю, що облiковується за справедливою вартiстю, i за активами, що не амортизуються у сферi застосування МСБО (IAS) 16, до яких застосовується модель переоцiнки, буде визначатися виходячи iз припущення, що балансова вартiсть буде вiдшкодована шляхом продажу активу. Наразi Пiдприємство оцiнює вплив цiєї поправки на фiнансову звiтнiсть.
12 травня 2011 р. Рада з МСФЗ опублiкувала чотири новi стандарти, якi застосовуються для рiчних звiтних перiодiв, що починаються 1 сiчня 2013 р. або пiсля цiєї дати. Можливе дострокове застосування.
МСФЗ (IFRS) 10 “Консолiдована фiнансова звiтнiсть”
МСФЗ (IFRS) 10 "Консолiдована фiнансова звiтнiсть” вводить єдину модель консолiдацiї, згiдно з якою поняття контролю визначається як основа консолiдацiї для усiх типiв компанiй. Цей стандарт встановлює вимоги для випадкiв, коли визначення контролю ускладнене, в тому числi для випадкiв iз потенцiйними правами голосу, правовiдносинами принципала i агента, контролем специфiчних активiв та обставин, за яких права голосу не є домiнуючим чинником при визначеннi контролю. Крiм цього, МСФЗ (IFRS) 10 вводить особливе керiвництво з питань правовiдносин принципала i агента. Стандарт також мiстить вимоги до облiку та процедури консолiдацiї, що переносяться з МСБО (IAS) 27 i залишаються незмiнними. МСФЗ (IFRS) 10 замiнює собою вимоги до консолiдацiї, що мiстяться в ПКI (SIC) 12 "Консолiдацiя - компанiї спецiального призначення” i МСБО (IА5) 27 "Консолiдована i окрема фiнансова звiтнiсть”. Наразi Пiдприємство не очiкує на будь- який вплив застосування МСФЗ (IFRS) 10 на свiй фiнансовий стан i результати дiяльностi.
МСФЗ (IFRS) 11 “Спiльнi угоди”
МСФЗ (IFRS) 11 “Спiльнi угоди” покращує облiк спiльних угод шляхом запровадження методу, що вимагає вiд сторiн спiльної угоди визнання своїх прав та зобов’язань, що випливають iз цiєї угоди. Класифiкацiя спiльної угоди визначається шляхом оцiнки прав та зобов’язань сторiн, що випливають iз цiєї угоди. Стандарт пропонує тiльки два види спiльної угоди - спiльнi операцiї та спiльна дiяльнiсть. МСФЗ (IFRS) 11 також виключає пропорцiйну консолiдацiю як метод облiку спiльних угод. МСФЗ (IFRS) 11 замiнює собою МСБО (IAS) 31 “Участь у спiльнiй дiяльностi” та ПКI (SIC) 13 “Спiльно контрольованi пiдприємства-немонетарнi внески учасникiв спiльного пiдприємництва”. Наразi Пiдприємство не очiкує на будь-який вплив застосування МСФЗ (IFRS) 11 на свiй фiнансовий стан i результати дiяльностi.
МСФЗ (IFRS) 12 “Розкриття iнформацiї про iнвестицiї в iншi компанiї”
МСФЗ (IFRS) 12 “Розкриття iнформацiї про iнвестицiї в iншi компанiї” є новим комплексним стандартом, що мiстить вимоги до розкриття iнформацiї про всi види iнвестицiй в iншi компанiї, включаючи дочiрнi компанiї, спiльнi угоди, асоцiйованi компанiї i неконсолiдованi структурованi компанiї. МСФЗ (IFRS) 12 набуває чинностi для рiчних звiтних перiодiв, що починаються 1 сiчня 2013 р. або пiсля цiєї дати. Дозволяється дострокове застосування. Застосування цього стандарту може вимагати вiд Пiдприємства нових розкриттi в iнформацiї в фiнансовiй звiтностi, але не вплине на її фiнансовий стан або результати дiяльностi.
МСФЗ (IFRS) 13 “Оцiнка за справедливою вартiстю”
МСФЗ (IFRS) 13 “Оцiнка за справедливою вартiстю” визначає поняття справедливої вартостi та в рамках єдиного МСФЗ визначає структуру оцiнки за справедливою вартiстю i вимагає розкриття iнформацiї про таку оцiнку. Цей стандарт застосовується тодi, коли iншi МСФЗ вимагають чи дозволяють оцiнку за справедливою вартiстю. Цей стандарт не встановлює жодних нових вимог до оцiнки активу чи зобов’язання за справедливою вартiстю, не змiнює перелiку об’єктiв, що оцiнюються за справедливою вартiстю, та не роз'яснює питання щодо внесення змiн до справедливої вартостi. Застосування МСФЗ (IFRS) 13 може вплинути на оцiнку активiв та зобов'язань Пiдприємства, що облiковуються за справедливою вартiстю. Наразi Пiдприємство оцiнює можливий вплив застосування МСФЗ (IFRS) 13 на свiй фiнансовий стан i результати дiяльностi.

1. Змiни облiкової полiтики
Фiнансова звiтнiсть Пiдприємства за 2012 р. вперше представлена щодо облiкової полiтики вiдповiдно до МСФЗ. Вiдповiдна iнформацiя за 2011 р. перерахована. Змiн облiкової полiтики не було.
2. Виправлення помилок
Виправлення помилок у фiнансовiй звiтностi вiдображено ретроспективно. Основна помилка пов'язана з неправильним вiдображенням в облiку деяких груп активiв i пасивiв. Зокрема: iнвестицiйної нерухомостi, вiдстрочених податкових активiв, фiнансових активiв i фiнансових зобов'язань.
3. Пов’язанi особи
Згiдно з ознаками пов'язаних осiб, якi наводяться в МСБО 24, пов'язаними особами є основнi акцiонери Публiчного акцiонерного товариства ««Унiвермаг «Луцьк»:
1) Товариство "Джi.Ай.Компанi Лайн СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТ ЛIМIТЕД", 30260, Кiпр Лiмассол Архiєпископа Макарiя III, 155, яке володiє 93.9436 % акцiй ПАТ ««Унiвермаг «Луцьк».
2) Товариство з обмеженою вiдповiдальнiстю «Нова Лiнiя Скла», код ЄДРПОУ – 33559558, 43008, Волинська область, м. Луцьк, вул. Лазо, 5, яке володiє 0,0004 % акцiй ПАТ «Унiвермаг «Луцьк».
3) 286 фiзичних осiб, якi володiють 6,056 % акцiй ПАТ «Унiвермаг «Луцьк».
Протягом 2012 р. мiж ПАТ «Унiвермаг «Луцьк»та Товариством "Джi.Ай.Компанi Лайн СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТ ЛIМIТЕД" операцiї не здiйснювались.
Протягом 2011 р. мiж ПАТ «Унiвермаг «Луцьк»та протягом 2012 р. мiж ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» та Товариством з обмеженою вiдповiдальнiстю «Нова Лiнiя Скла» операцiї не здiйснювались.
4.Сегменты
У силу специфiки дiяльностi Пiдприємства господарсько-галузевi й географiчнi сегменти не видiленi.
5. Умовнi зобов’язання та операцiйнi ризики
Умови господарської дiяльностi
Економiцi України притаманнi певнi риси ринку, що розвивається. Зокрема неконвертируемость української гривнi, валютний контроль, а так само iнфляцiя. Чинне податкове та митне законодавство України допускає рiзнi трактування i схильне до частих змiн.
Хоча в економiчнiй ситуацiї намiтилися тенденцiї до полiпшення, економiчна перспектива України залежить вiд ефективностi економiчних заходiв, фiнансових механiзмiв та грошової полiтики, що вживаються Урядом, а так само розвиток фiскальної, правової та полiтичної системи.
Оподаткування
Українське податкове, валютне та митне законодавство допускає рiзнi тлумачення i схильне до частих змiн. Iнтерпретацiя керiвництвом Пiдприємства даного законодавства стосовно операцiй i дiяльностi Пiдприємства може бути оскаржена вiдповiдними фiскальними органами. Нещодавнi подiї, що сталися в Українi, вказують на те, що податковi органи можуть зайняти бiльш жорстку позицiю при iнтерпретацiї законодавства i перевiрки податкових розрахункiв. Як наслiдок можуть бути донараховано податки, пенi, штрафи. Податковi перевiрки можуть охоплювати 3 календарних роки.
На думку керiвництва Пiдприємства станом на 31 грудня 2012 року вiдповiднi положення законодавства iнтерпретованi ними коректно, iмовiрнiсть збереження фiнансового становища, в якому знаходиться Пiдприємство у зв'язку з податковим, валютних та митним законодавством, є високою. Для тих випадкiв, коли на думку керiвництва Пiдприємства, iснують значнi сумнiви в збереженнi зазначеного положення Пiдприємства, у фiнансовiй звiтностi визнанi належнi зобов'язання.
Судовi позови
В ходi звичайної дiяльностi Пiдприємства є об'єктом судових розглядiв i позовiв.
Керiвництво Пiдприємства вважає, що жоден з цих позовiв, окремо або в сукупностi, не вiдображає значного впливу на фiнансовий стан i результати дiяльностi Пiдприємства.
6. Финансовi ризики
В процесi своєї господарської дiяльностi Пiдприємство пiддається ряду фiнансових ризикiв, включаючи ризик змiни цiн на продукцiю та послуги. Загальна полiтика Пiдприємства з управлiння ризиками спрямована на мiнiмiзацiю потенцiйних негативних наслiдкiв для фiнансових операцiй Пiдприємства.
Товарний ризик.
Поточна або майбутнiй прибуток Пiдприємства може пiддатися негативного впливу змiни ринкових цiн на товари та послуги Пiдприємства.
Кредитний ризик
Для пiдприємства основним фiнансовим iнструментом, схильним до кредитного ризику, є дебiторська заборгованiсть. Пiдприємство мiнiмiзує свiй кредитний ризик шляхом укладання договорiв з покупцями, якi мають вiдповiднi кредитнi iсторiї. Iншi статтi фiнансової звiтностi не схильнi до кредитного ризику. Незважаючи на те, що платоспроможнiсть дебiторiв Пiдприємства визначається рiзними економiчними факторами, керiвництво Пiдприємство вважає, що резерв на покриття сумнiвної заборгованостi є достатнiм для компенсацiї можливих збиткiв, пов'язаних з непогашенням сумнiвної заборгованостi.
7. Подiї пiсля дати балансу
Нiяких подiй пiсля дати балансу, якi пiдлягають розкриття вiдповiдно до МСФЗ 10, на ПАТ ««Унiвермаг «Луцьк».
8. Затвердження фiнансових звiтiв
Фiнансовi звiти пiдписанi Директором ПАТ «Унiвермаг «Луцьк» 29 березня 2013 р.




д/н